Jak bezpiecznie zacząć bieganie?

Bieganie to chyba najpopularniejszy obecnie sport. Jest on bowiem bardzo łatwo dostępny, a wyposażenie treningowe kosztuje stosunkowo niewiele. Do tego coraz większa jest w naszym kraju ilość imprez biegowych czy darmowych treningów (np. akcja biegam Bo Lubię, w ramach której w ponad 80 miastach w Polsce raz w tygodniu odbywają się darmowe zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów). Jednak aby zacząć bieganie trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Co więcej: wbrew pozorom nie jest to sport dla każdego.

Porady dla początkującego biegacza

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zdrowotne co do tego, czy powinieneś biegać – koniecznie przed rozpoczęciem treningów skontaktuj się z lekarzem, który zleci Ci dodatkowe badania. Ostrożność zaleca się także w przypadku osób otyłych, gdyż ich kondycja jest zazwyczaj słaba, a dodatkowo biegowy trening bardzo obciąży i tak już zmęczone stawy. Gdy upewnimy się, że przeciwwskazań do joggingu nie ma, czas na skompletowanie osprzętu.

Pierwsza rzecz to buty – na ich zakup nie żałujmy ani czasu, ani pieniędzy. To one bowiem będą przede wszystkim odpowiadały za stabilność stóp podczas biegu, a więc po prostu za nasze bezpieczeństwo. Jeśli kupujesz pierwsze buty – najlepiej skorzystaj z pomocy fachowca. Może być to odpowiednio wykwalifikowany pracownik sklepu lub znajomy trener. Jeśli chodzi o pozostałe wyposażenie biegowe – przydadzą się też wygodne spodnie i koszulka – możliwie lekkie i dobrze odprowadzające pot.

Kolejna istotna kwestia biegowa to przygotowanie ciała do biegania, a więc streatching i zadbanie o prawidłową postawę, w tym zwłaszcza o poprawne, proste ustawienie kręgosłupa. Tu również radzimy skorzystać z porad profesjonalnego trenera czy fizjoterapeuty, który widząc Cię na żywo pokaże co należy poprawić, a co już teraz jest dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *